Jak depresja wpływa na funkcjonowanie w społeczeństwie?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Współcześnie jedną z najczęściej występujących zaburzeń na tle psychicznym jest depresja. To choroba cywilizacyjna, która odbiera radość z życia i znacznie utrudnia funkcjonowanie w relacjach i społeczeństwie. Pomimo tego przez wielu nadal sprowadzana jest do gorszego samopoczucia i tzw. chandry, powodując u osoby chorej wyrzuty sumienia i poczucie bycia niewystarczającym. Jak w rzeczywistości depresja wpływa na jakość życia człowieka?

Depresja a relacje międzyludzkie

Depresja to choroba wpływająca na niemal wszystkie aspekty życia. Jedną ze sfer są relacje międzyludzkie. Osoby dotknięte zaburzeniem zaczynają stopniowo unikać towarzystwa, ograniczają kontakty ze znajomymi, w tym z najbliższymi przyjaciółmi i rodziną. Wynika to zwykle z poczucia niezasługiwania na miłość i sympatię. Dodatkowo, osoby chore mogą wykazywać większą drażliwość i brak chęci do życia. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na jej relacje z innymi ludźmi, czasami nawet powodują odsunięcie się od chorego, co wynika z niewłaściwego odczytania jego intencji oraz nieświadomości powagi problemu. Pamiętajmy jednak, że wsparcie najbliższych jest kluczowe dla procesu zdrowienia i może realnie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Więcej informacji na temat depresji (i nie tylko) znajdziesz na stronie  https://poradnia-harmonia.pl/artykuly/.

Depresja a codzienne obowiązki

Depresja sprawia wiele trudności również w codziennym funkcjonowaniu. Osoba zmagająca się z zaburzeniem często traci zainteresowanie dotychczasowymi pasjami oraz zdolność do odczuwania radości – nawet z wydarzeń kojarzonych zwykle z pozytywnymi odczuciami. Dodatkowo można u niej zaobserwować obniżony poziom energii, który powoduje trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków, a nawet niemożność wyjścia z łóżka. Dochodzi również do osłabienia koncentracji i uwagi. Jeżeli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby objawy depresji, warto niezwłocznie zasięgnąć pomocy terapeuty. W Warszawie placówką, która zajmuje się między innymi psychoterapią, jest Poradnia Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/). Doświadczona kadra wykwalifikowanych lekarzy pomoże Ci w pokonaniu trudności natury psychicznej i przywróceniu radości z życia.

Warto pamiętać, że depresja jest poważną chorobą, która niestety lubi nawracać. Niezwykle ważne jest więc, aby nie stygmatyzować osób z nią się zmagających, a wykazywać zrozumienie i zapewnić wsparcie, również specjalistyczne. Nie bój się prosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − czternaście =