Jak powstają perfumy? Odkryj tajemnice mistrzów zapachu

Perfumy towarzyszą człowiekowi od wielu wieków, a ich historia jest równie ciekawa, jak historia innych dziedzin sztuki. Dziś dostępne niemal dla każdego, kiedyś były wyznacznikiem statusu. Jak powstają te aromatyczne dzieła sztuki olfaktorycznej? Jakie składniki są stosowane i jak wygląda ich przygotowanie, zanim trafią w ręce klienta?

Jak powstają perfumy – składniki, kompozycja, utrwalacze i nośniki, opakowanie

  • Składniki zapachowe stosowane w perfumiarstwie
  • Tworzenie kompozycji zapachowych
  • Utrwalacze i nośniki zapachowe
  • Projekt flakonu i opakowania

Jakie składniki zapachowe stosowane są w perfumiarstwie?

Historia perfum sięga czasów starożytnych. Pierwotnie były to zioła i różne gatunki drewna palone w ognisku, by uzyskać odpowiedni zapach. W Starożytnym Egipcie pachnące kadzidła i balsamy były stosowane w religijnych rytuałach oraz przez faraonów i możnych w celu pielęgnacji ciała i zyskania wyjątkowego zapachu. Prawdopodobnie wynalazcami perfum w obecnej formie byli Arabowie, którzy ulepszyli technikę dystylacji i stosowali olejki jako nośnika zapachu.

Dziś perfumy są niezwykle popularne a wiele składników i aromatów stosowanych w dawnych czasach, wykorzystuje się nadal, tworząc jednak nowoczesne, dopasowane do współczesnych gustów kompozycję. Wyróżnia się trzy główne grupy składników:

  • Pochodzenia roślinnego – są to ekstrakty roślinne na bazie olejków pochodzące z kwiatów, pąków, nasion, a także owoców, kory drzew, czy żywic. Stanowią one podstawę nut kwiatowych, cytrusowych, korzennych, czy żywiczych.
  • Pochodzenia zwierzęcego – to zazwyczaj wydzieliny z różnych gatunków zwierząt np. ambra – czyli wydzielina kaszalota, czy piżmo. Obecnie ze względu na ochronę zwierząt stosuje się ich syntetyczne odpowiedniki.
  • Syntetyczne – powszechnie wykorzystywane we współczesnym perfumiarstwie. Ich zastosowanie pozwoliło na: obniżenie cen wielu perfum, zastąpienie składników pochodzenia zwierzęcego, ale przede wszystkim tworzenie nowych w naturze niespotykanych molekuł zapachowych, które podbijają serca miłośników perfum.

Jak powstaje kompozycja zapachowa?

To kilkuetapowy proces, który tak jak w przypadku wielu dzieł sztuki zaczyna się od pomysłu. Często wielcy perfumiarze czerpią swoje idee z różnorodnych źródeł. Inspiracjami mogą być postacie historyczne, utwory operowe, mitologia, podróże, nastroje i emocje. By oddać ich charakter „nos” łączy ze sobą odpowiednie składniki tak, aby na końcu uzyskać oczekiwany efekt.

Kompozycje perfum oparte są na piramidzie zapachowej: nutach głowy, serca oraz bazy. Nuty głowy to pierwsze aromaty, jakie pojawiają się zaraz po otwarciu buteleczki i są najbardziej lotne, następie pojawiają się nuty serca, baza zaś jest najtrwalszym elementem perfum. Poszczególne składniki są ze sobą łączone i testowane, by sprawdzić, czy udało się uzyskać oczekiwany efekt, który ma wpływać na kupującego.

Zapachy, tak jak kolory, czy smaki oddziałują na nasz nastrój. Ciepłe pastelowe kolory np. beże dają poczucie przytulności, smaki takie jak wanilia, czekolada, czy cynamon i przyprawy korzenne dają miłe poczucie ciepła w naszym ciele. Dlatego chętnie po nie sięgamy w chłodniejsze pory roku. Soczyste cytrusy są idealnym orzeźwieniem na lato, podobnie jak chłodna woda. Na podobnej zasadzie tworzone są kompozycje na różne pory roku i sytuacje. Zapachy z oparte na cięższych nutach korzennych i orientalnych znacznie chętniej stosujemy jesienią oraz zimą, orzeźwiające zaś aromaty cytrusów, wody, czy delikatnych kwiatów wybieramy wiosną oraz latem.

Utrwalacze i nośniki zapachów – czym się od siebie różnią?

Czym są utrwalacze perfum? To najmocniejsze i najmniej lotne składniki perfum, które odpowiadają za długość utrzymywania się zapachu na skórze. Dzięki nim kompozycja wolniej „zanika”, powoli uwalniając cząsteczki zapachowe, które w najlepszej jakości perfumach mogę się utrzymywać na skórze nawet kilkanaście godzin, zaś na ubraniach kilka dni.

Utrwalacze perfum to składowe piramidy, znajdujące się zazwyczaj w bazie perfum lub nutach serca. Nigdy, nie są stosowane w nutach głowy. Tak, jak inne składniki kompozycji mogą byś to substancje pochodzenia:

  • roślinnego – np. wanilia, paczula, wetyweria i nuty orientalne i drzewne takie jak kadzidło, cedr, mech dębowy;
  • zwierzęcego – do najpopularniejszych należą ambra i piżmo;
  • molekuły syntetyczne – często imitujące naturalne aromaty jak na przykład białe piżmo, a także kaszmeran, czy nowoczesna molekuła ISO Super.

Nośnik zapachu jest niezbędny, by perfumy roztaczały swój aromat i był on odpowiednio wyczuwalny. W perfumach kultury zachodniej głównym nośnikiem jest alkohol, który również konserwuje kompozycję, by nie uległa zepsuciu. Stężenie alkoholu wzrasta wraz ze stężeniem olejków eterycznych. Na wschodzie popularnym nośnikiem zapachu są zaś olejki.

Więcej na ten temat, znajdziesz w artykule Utrwalacze aromatu, czyli najczęściej stosowane bazowe składniki perfum https://amisell.pl/blog/post/24_Utrwalacze_aromatu_sk%C5%82adniki_perfum.

Flakon i opakowanie – dlaczego design jest tak istotny?

Jak wizualnie oddać charakter perfum? Jak przekonać do ich przetestowania, kiedy buteleczki stoją na półce w drogerii, czy są sprzedawane przez Internet? Tu właśnie w grę wchodzi odpowiedni design flakonu i opakowania. Mają one za zadanie ukazać charakter zapachu, a ich wygląd ma skusić konkretną grupę klientów. Na przykład perfumy dla mężczyzn często są w prostych, klasycznych flakonach o „męskich” kolorach. Kwiatowe kompozycje cechują się często barwnymi opakowaniami. Doskonałym przykładem jest np. seria Delina od Parfums de Marly oparta na różanym aromacie kompozycja, sprzedawana jest w kobiecych, różowych flakonach i pudełeczkach, bogate zaś w skoncentrowane, luksusowe składniki kompozycje Tiziana Terezni, mają równie eleganckie i wyraziste flakony, w których zastosowano szlachetne materiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + dziewiętnaście =