Drzwiczki, wkłady, kasety kominkowe – ceny i inne szczegóły

Chcesz mieć w swoim domu kominek? To naprawdę świetna sprawa! Zawsze dobrze mieć alternatywne źródło ogrzewania, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy koszty gazu i prądu poszły tak bardzo do góry. Na co się zdecydować, aby mieć pewność, że nie będzie się żałowało dokonanego wyboru? Jeśli chodzi o wkłady i kasety kominkowe ceny wyglądają gorzej niż w przypadku drzwiczek – skąd wynika ta różnica?

Drzwiczki kominkowe – charakterystyka

Jak już wyżej mogłeś przeczytać, kiedy w grę wchodzą wkłady i kasety kominkowe ceny wyglądają nieco mniej korzystnie niż w przypadku drzwiczek. Drzwiczki do kominka są tanie, skuteczne, estetyczne. Możesz je zakupić już za kilkaset złotych. Montaż jest dziecinnie prosty: przykładasz drzwiczki w odpowiednim miejscu, dokręcasz śruby i zrobione. Dobrze wykonane i dopasowane drzwiczki do kominka pięknie zdobią wszystkie wnętrza, w każdym stylu. Czy istnieją jakieś minusy takiego rozwiązania? Można by przyczepić się do dość niskiej efektywności grzewczej – wynosi ona ok. 20%. To kilkakrotnie mniej od tej oferowanej przez wkłady oraz kasety, ale nadal dużo więcej od wydajności paleniska całkowicie otwartego (w takim przypadku oscyluje ona w granicach 3-5%). Jeśli nie zamierzasz ogrzewać kominkiem dużego metrażu, to takie drzwiczki w zupełności Ci wystarczą. Mogą również posłużyć jako coś “na przeczekanie” – kiedy wprowadzasz się do nowego gniazdka, wydatki mnożą się niemiłosiernie. Kup tanie drzwiczki do kominka, a na coś droższego będziesz mógł pozwolić sobie za kilka lat.

Wkłady kominkowe

To na pewno dużo solidniejsze rozwiązanie, jednak wiąże się z dość potężną inwestycją. Musisz kupić wkład, odpowiednią obudowę, materiały. Następnie czeka Cię ogrom prac remontowo – budowlanych. Jeśli potrafisz sam ich dokonać, to zaoszczędzisz na wynajęciu firmy świadczącej tego typu usługi, a jeśli nie…No cóż. To naprawdę nie są tanie rzeczy. Ale…wydajność grzewcza wkładu do kominka sięga aż 90%! Bardzo szybko odczujesz to na rachunkach za ogrzewanie, które automatycznie zrobią się dużo niższe. Także możesz liczyć, że ta inwestycja zwróci Ci się na przestrzeni kilku następnych lat. Na początku jednak trzeba mieć odpowiedni kapitał.

Kasety kominkowe ceny, wydajność, dostępność

W przypadku kaset kominkowych ceny kształtują się na poziomie kilku tysięcy. Ich popularność wzrasta z każdym kolejnym rokiem: dlaczego? Dlatego, że ich montaż jest bardzo łatwy, a oferowana wydajność grzewcza zaspokoi wymagania każdego posiadacza paleniska: wynosi ok. 80%. Aby móc zacząć korzystać z kasety, wystarczy jedynie wsunąć ją w otwór i zabezpieczyć całość sznurem szklanym. Nie ma konieczności jakiegokolwiek podłączania jej do komina. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Piecyki wolnostojące

Wraz z modą na skandynawski styl wykończenia wnętrz do łask wróciły piecyki wolnostojące zwane “kozami”. Na rynku istnieją różne modele: stojące, wiszące, piecyki na nodze, z szybami bocznymi lub bez. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, to polecam Ci zaopatrzyć się w piecyk wykonany z żeliwa – materiał ten dość szybko się nagrzewa i bardzo długo (nawet po wygaśnięciu ognia) oddaje ciepło. Tak jak w przypadku kaset kominkowych ceny kształtują się na poziomie kilku tysięcy, musisz jednak doliczyć koszty niezbędnych rur i “kolanek”, którymi połączysz piecyk z kominem.

Polecany producent

Niektóre z wymienionych wyżej opcji są dość trudno dostępne – np. kasety kominkowe są produkowane jedynie przez kilka firm w Polsce. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dobrze ulokowałeś swoje pieniądze, to zainwestuj je w produkty marki Ignif. Wejdź na stronę ignif.com i zapoznaj się z jej ofertą. Jeśli chodzi o drzwiczki i kasety kominkowe ceny proponowane przez tę firmę są naprawdę niewygórowane, a ich jakość jest niezaprzeczalnie wysoka. 

Odwiedzając strony internetowe tej marki, na pewno pozyskasz wartościowe dla Ciebie informacje na temat kaset kominkowych i wkładów. Gorąco polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + osiemnaście =