Energetyka jądrowa – jakie są najnowsze innowacje w tej dziedzinie?
Alternatywne metody zasilania, chłodzenia i budowy reaktorów mogłyby pomóc w uzyskaniu większej ilości energii jądrowej w sieci. Nic więc dziwnego, że na tym polu od lat wiele się dzieje. Sprawdziliśmy najnowsze wieści z dziedziny energetyki jądrowej, zapraszamy do lektury zainteresowanych.
Energetyka jądrowa a bezpieczeństwo dzisiaj – podstawy
Zanim przejdziemy do konkretnych wiadomości o atomie, podsumujmy podstawy.Elektrownie jądrowe wytwarzają energię elektryczną poprzez reakcje rozszczepienia, w których atomy rozszczepiają się, uwalniając energię w postaci ciepła i promieniowania. Neutrony uwalniane podczas tych rozszczepień zderzają się z innymi atomami i rozszczepiają je, tworząc reakcję łańcuchową. W dzisiejszych elektrowniach jądrowych są zasadniczo dwa absolutnie niezbędne elementy.
Co jest niezbędne do funkcjonowania energetyki jądrowej?
- Po pierwsze, paliwo, które zasila reakcje.
- Po drugie, układ chłodzenia zapobiegający nadmiernemu nagrzewaniu się całości.
Nade wszystko chodzi o bezpieczeństwo – dlatego kluczowe jest, aby reakcje łańcuchowe zachodziły w sposób kontrolowany, w przeciwnym razie można dojść do katastrofy jądrowej. W tym kontekście nic dziwnego, że każda wypowiedź Putina dzisiaj w kontekście wiadomości o atomie wywołuje zainteresowanie i poruszenie wśród społeczeństwa na całym świecie.
Atomowe innowacje – co nowego, jakie perspektywy?
Biorąc pod uwagę, że w kontekście atomowych innowacji tj. rozwijającej się energetyki jądrowej słusznie priorytet kładzie się na jak największe bezpieczeństwo – informacje z tej dziedziny donoszą, że wiele się mówi na temat alternatywnego chłodziwa.
To właśnie ten element może poprawić bezpieczeństwo w porównaniu z konstrukcjami na bazie wody, zwłaszcza jeśli będzie to rozwiązanie, które nie będzie musiało być utrzymywane pod wysokim ciśnieniem. Wiele z alternatyw dzisiaj może również osiągać wyższe temperatury, co pozwala reaktorom pracować wydajniej.
Dla przykładu – sól stopiona jest jednym z głównych kandydatów na alternatywne chłodziwa. Dodatkowo tego rodzaju konstrukcje (Kairos Power, Terrestrial Energy i Moltex Energy) mogą zużywać mniej paliwa i wytwarzać odpady, które są łatwiejsze do zagospodarowania.
Inne firmy kierują się w stronę metali ciekłych, w tym sodu i ołowiu. Obecnie działa kilka reaktorów chłodzonych sodem, głównie w Rosji, w kontekście wypowiedzi Putina warto przypomnieć, że ten kraj jest również liderem w rozwijaniu reaktorów chłodzonych ołowiem. Reaktory chłodzone metalem mają wiele potencjalnych korzyści w zakresie bezpieczeństwa, takich jak konstrukcje z roztopioną solą.