Ergonomia w biurze — jak wybrać odpowiedni fotel do biurka?

Praca biurowa wymaga odpowiednio przygotowanego stanowiska. Od właściwego doboru krzesła, na którym osoby wykonujące tego typu zawód spędzają dziennie po kilka godzin, zależy ich komfort i wydajność, a niewłaściwy fotel może prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych. Z tego artykułu dowiesz się m.in. tego, jak ergonomiczne krzesła pomagają w pracy i czym się kierować podczas ich zakupu.

Krzesło biurowe czy ergonomiczne?

Oferta krzeseł obrotowych na kółkach lub bez nich jest dziś naprawdę zróżnicowana, obejmująca modele o różnych rozmiarach, kształtach czy kolorystyce. Choć kwestia wyglądu jest istotna, zarówno w przypadku mebli kupowanych do biura, jak i do domu, to liczą się też potrzeby użytkownika. Standardowe krzesła biurowe nie są najlepszym wyborem do wielogodzinnej pracy, ponieważ nie mają funkcji ergonomicznych. Oznacza to, że nie są przystosowane do kształtu ludzkiego ciała i nie pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy. Fotele do biurek o takich właściwościach, nazywane właśnie ergonomicznymi, okazują się nie tylko znacznie wygodniejsze – co przekłada się na bardziej efektywną pracę – ale pozwalają także uniknąć przeciążeń, które grożą dolegliwościami bólowymi, a w niektórych przypadkach nawet zmianami zwyrodnieniowymi.

W jaki sposób krzesło ergonomiczne pomaga w pracy?

Właściwie dobrane krzesło zwiększa produktywność w pracy, ponieważ zapewnia poczucie komfortu i chroni przed występowaniem wspomnianych wyżej dolegliwości. To zasługa odpowiedniej konstrukcji, z wysokim oparciem dopasowanym do krzywizn ludzkiego ciała, specjalnych poduszek podpierających najbardziej newralgiczne odcinki kręgosłupa, a także szerokich możliwości regulacji. W najbardziej zaawansowanych modelach można dostosować do swoich potrzeb nie tylko wysokość siedziska, ale także odgiąć pod odpowiednim kątem oparcie oraz podłokietniki. To wszystko umożliwia przyjęcie i utrzymanie przez cały czas pracy poprawnej pozycji, z wyprostowanymi plecami, podpartymi łokciami, kolanami zgiętymi pod kątem prostym oraz stopami opartymi całą powierzchnią na podłodze.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krzesła do biura?

Poszczególne modele foteli ergonomicznych mogą się od siebie znacząco różnić nie tylko w kwestiach estetycznych, ale także jakości i funkcjonalności. Zdarza się niestety, że producenci lub sprzedawcy określają mianem ergonomicznych krzesła nieposiadające takich właściwości. Warto wybierać wśród produktów znanych firm, takich jak Kraken Chairs, ponieważ renomowany producent krzeseł biurowych nie dopuszcza się tego typu praktyk. Odpowiedni do wielogodzinnej pracy fotel powinien mieć specjalnie wyprofilowanie oparcie, być wyposażony w podłokietniki i dodatkowe poduszki, a także oferować jak największe możliwości regulacji. Wybierając tego typu mebel, warto sprawdzić także rozmiary siedziska oraz dopuszczalne obciążenie. Dopiero w dalszej kolejności można kierować się względami estetycznymi i finansowymi, które są ważne, ale nie tak, jak zdrowie przyszłego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =