Higiena jamy ustnej a higienizacja zębów – poznaj różnice

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Połączenie codziennej higieny jamy ustnej z odpowiednią profilaktyką stomatologiczną stanowi klucz do sukcesu w kontekście zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. Zobacz, jaką rolę odgrywa w tym zabieg higienizacji oraz na czym polega.

Higiena jamy ustnej a higienizacja zębów

  • Codzienna higiena jamy ustnej
  • Definicja higienizacji zębów
  • Zabiegi wchodzące w skład higienizacji

Codzienna higiena jamy ustnej – co obejmuje?

O tym, jak powinno się dbać o zęby każdego dnia, uczy się dzieci od najmłodszych lat. Mimo wszystko istnieją osoby, które nie przykładają do tego wagi albo stawiają na absolutne minimum, czyli np. mycie zębów raz czy dwa razy dziennie. Poniżej prezentujemy czynności, które warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej, aby zadbać o zęby lepiej niż teraz.

  • Szczotkowanie – powinno być wykonywane co najmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku) przy użyciu szczoteczki o odpowiednim stopniu twardości. Podczas szczotkowania należy przesuwać włosie nie tylko po przedniej stronie zębów, ale również z tyłu nich oraz we wszystkich zakamarkach jamy ustnej. Nie można też zapomnieć o języku. Zabieg powinien trwać co najmniej 3 minuty (szczoteczka manualna) lub 2 minuty (szczoteczka elektryczna).
  • Nitkowanie – pomoże uporać się z resztkami jedzenia zalegającymi w przestrzeniach międzyzębowych, nawet jeśli ich nie widać i nie powodują dyskomfortu. Warto to robić po każdym posiłku.
  • Płukanie jamy ustnej – ułatwia usunięcie pozostałości po poprzednich zabiegach higienicznych, a także odkazić całą przestrzeń jamy ustnej. 

Do czynności związanych z higieną jamy ustnej w domu należy również regularna wymiana szczoteczki do zębów. Nie zalecamy robić tego wtedy, gdy włosie wygląda już na wysłużone i przestaje spełniać swoją funkcję. Twoim wrogiem są również namnażające się na niej bakterie. W związku z tym kupuj nową szczoteczkę co ok. 3 miesiące. Co do jej wyboru, masz tutaj pełną dowolność. Warto jednak kupić model z miękkim lub średnio miękkim włosiem, które nie będzie ranić delikatnych dziąseł, doprowadzając do ich krwawienia.

Higienizacja zębów – na czym polega i jakie są wskazania?

Nawet najstaranniejsze dbanie o zęby w domowym zaciszu nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty, które powinny odbywać się co ok. pół roku, o ile nie zajdą żadne wyjątkowe okoliczności wymagające zwiększenia ich częstotliwości. Podczas każdej kontroli stomatologicznej możesz poddać się dodatkowemu oczyszczaniu zębów i jamy ustnej, które występuje pod nazwą higienizacji.

Wykonanie tego zabiegu nie wymaga żadnych szczególnych wskazań. Jest przeznaczony dla każdego, kto marzy o zdrowych zębach i pięknym uśmiechu. Warto zrezygnować z niego, jeśli jesteś w ciąży, masz rozrusznik serca albo zmagasz się z takimi chorobami, jak astma, osteoporoza czy opryszczka na ustach.

Jakie zabiegi obejmuje higienizacja zębów?

Higienizacja to złożony proces, w którego skład wchodzą 4 osobne zabiegi wykonywane jeden po drugim. Prawidłowo przeprowadzona powinna odbywać się w następującej kolejności:

  • skaling – polega na usunięcia kamienia nazębnego z okolic sprzyjających jego powstaniu, czyli tych, które trudno doczyścić szczoteczką. Skaling może być wykonywany mechaniczne, a także ultradźwiękowo, laserowo i chemicznie;
  • piaskowanie – w tym kroku stomatolog usuwa płytkę nazębną i przebarwienia. W tym celu stosuje specjalną dyszę, z której pod dużym ciśnieniem uwalniana jest mieszanka wody, powietrza i czyszczących drobinek;
  • polerowanie – ma na celu usunąć pozostałości po wcześniejszych zabiegach i wygładzić powierzchnię szkliwa. Na jego gładkiej powierzchni osiada mniej zabrudzeń, co ułatwia późniejsze utrzymanie higieny jamy ustnej;
  • fluoryzacja – jest to aplikacja środka z wysoką zawartością fluoru, który m.in. chroni przed powstawaniem próchnicy. 

Ostatniego z tych zabiegów nie oferuje każdy gabinet, w którym jest wykonywana higienizacja zębów Wrocław. Zanim zapiszesz się na wizytę, upewnij się, czy na pewno go potrzebujesz oraz, czy masz możliwość skorzystania z niego u swojego stomatologa.

Całość powinna trwać nie dłużej niż godzinę, chociaż rzeczywisty czas zabiegu zależy od stanu zębów. Przez 24 godziny po zabiegu należy przestrzegać tzw. białej diety, czyli unikać jedzenia i napojów mogących barwić szkliwo. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim kawa i herbata, ale też m.in. marchew, buraki czy duża część owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + jedenaście =