Jak wybrać szklanki dla gastronomii i do domu

Szklaneczka pełna orzeźwiającej wody gazowej w upalne dni, szklanka pełna pysznego schłodzonego piwa czy też szklaneczka whisky w dobrym towarzystwie – brzmi dobrze? Szklanki to nieodzowne elementy zastawy stołowej przy każdym posiłku, od śniadania począwszy, poprzez obiad, podwieczorek aż po kolację. Na rynku znajduje się mnóstwo produktów o przepięknych kształtach, różnych grubościach szkła i o różnym przeznaczeniu, Szklanka to nie tylko proste naczynie z koszyczkiem do herbaty, to naczynie do serwowania wielu napojów i trunków, zresztą poczytajcie sami.

Szklane naczynia do napojów bezalkoholowych

Kategoria szklanki dla gastronomii odnosi się do szerokiej gamy szklanek, które są przeznaczone do użytku w branży gastronomicznej, takich jak restauracje, bary, kawiarnie, hotele, ogródki letnie czy sale bankietowe i konferencyjne.

Szklanki do napojów bezalkoholowych to zazwyczaj standardowe szklanki o pojemności od 200 ml do 300 ml, używane do serwowania soków, napojów gazowanych, kompotów, do latte, do kawy i innych napojów bezalkoholowych i szklanki do wody. Często mają proste, eleganckie kształty i są wykonane z wysokiej jakości szkła lub innych materiałów, które zapewniają wytrzymałość i trwałość. Bardzo duży wybór na rynku takich szklanek, np. w atom-market.pl sprawia, że takie szklanki mogą stać się swoistym elementem dekoracyjnym lokalu.

Ogromną grupą szklanek są szklanki do kawy i herbaty. Tu znajdziemy tradycyjne szklanki z koszyczkiem oraz takie, które posiadają ucho. Dzięki przeźroczystym ściankom z pewnością pozwalają docenić wygląd doskonale przygotowanego cappuccino lub latte. Szklanki do kawy i do herbaty z reguły można zakupić w kompletach po 6 lub 8 sztuk.

Szklanki i pokale do piwa

W tej kategorii można znaleźć różne rodzaje szklanek do piwa, takie jak kufle, kieliszki do piwa pszenicznego, szklanki do pilsnera, szklanki do stouta, pokale itp. Każdy typ szklanki ma swoje charakterystyczne cechy, które wpływają na smak i prezentację piwa. Zwykle są to szklanki o pojemnościach 450-750 ml.

Szklane naczynia do drinków i koktajli

Szklanki do wina są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, aby podkreślić smak i aromat różnych odmian wina. Można znaleźć szklanki do czerwonego wina, białego wina, szampana i innych trunków winnych. Zazwyczaj mają pękate kształty i cienkie krawędzie, które pozwalają na lepsze odczucie smaku. Najczęściej do wina wśród szklanek spotkamy akie, które nie mają nóżki, co odróżnia je od kieliszków.

W tej kategorii znajdują się szklanki do podawania różnych drinków i koktajli jak szklanki do whisky, szklanki do mojito itp. Każdy rodzaj szklanki jest zaprojektowany w taki sposób, aby podkreślić wygląd i prezentację danego drinka. Szklanki do drinków nierzadko są bardzo ciekawie tłoczone lub zdobione, aby światło przechodząc przez kolorowy drink, potęgowało wrażenia wizualne.

Kieliszki to oczywiście najbardziej oczywisty wybór do serwowania win czerwonych i białych. Różnią się od siebie wielkością i szerokością czaszy, gdyż dla win czerwonych stosuje się zwykle szersze i większe objętości. Wynika to z faktu, że czerwone wina mają z natury więcej aromatu i większy bukiet smakowy, potrzebują więc większego kontaktu powierzchni z powietrzem, aby te walory uwolnić.

Higiena szkła i polerowanie

Szkło gastronomiczne to naczynia, które, które mogą być myte w zmywarkach. To z pewnością ułatwia ich utrzymanie i oszczędza pracę personelu. Po umyciu i wstępnym osuszeniu szklanek można je wypolerować w polerce gastronomicznej, aby nadać im nieskazitelną czystość i usunąć wszystkie zacieki. W warunkach domowych lub w lokalach nie posiadających takowej polerki można wykonać te czynności ściereczką z mikrofibry, która nie pozostawia tzw. kłaczków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 4 =