Polska logistyką stoi czyli praca w magazynach w pigułce
Potencjał Polski jeśli chodzi o powierzchnie magazynowe wciąż pozostaje niewykorzystany, a Europa upatruje w naszym kraju szanse na hub dla krajów wschodnich. To oznacza, że w najbliższych latach hal magazynowych będzie przybywało, a pracownicy na magazynierów wciąż będą poszukiwani i będzie to jedna z bardzo pożądanych profesji na rynku pracy.
Znaleźć magazyniera
Nie jest to w niektórych regionach łatwe. O zawodzie magazyniera krążą w dużej mierze nieprawdziwe opinie dotyczące m.in. wysokości zarobków, zakresu obowiązków. Prawdą jest, że jest to zawód polegający na pracy fizycznej, na ciągłym przemieszczaniu się i podejmowaniu czynności, które zagwarantują prawidłową organizację przestrzeni hali magazynowej. Magazynier zatem rozładowuje samochody, kontroluje ilość i jakość przyjmowanego towaru, składuje, wydaje produkty (przepakowuje, etykietuje) i załadowuje je na środki transportu, dba o czystość hali. To odpowiedzialna i ważna praca. Odbywa się ona w różnych warunkach – czasem jest to nowoczesna ogrzewana i dobrze doświetlona hala, czasem magazyn mieści się w starym obiekcie i trudno mówić o tzw. luksusach.
Nie taki diabeł straszny
Zarobki magazynierów są różne. Jak w każdej innej branży zależą m.in. od pracodawcy, od wymaganego poziomu doświadczenia (np. niekiedy wymagane są uprawnienia na wózki widłowe), od zakresu obowiązków. Nie jest też tak, że jedni mają ciepło, a inni marzną. Prawo obliguje pracodawcę do zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży, czyli wszędzie tam, gdzie panuje niska temperatura albo część obowiązków trzeba wykonać poza obiektem na wyposażeniu magazyniera znajdzie się ciepła odzież robocza, która pozwoli na zapewnienie właściwego komfortu termicznego.
Kto może zostać magazynierem?
By zacząć, nie trzeba mieć dyplomów. Potrzebna będzie za to dobra kondycja i dobry stan zdrowia, a także siła. Na tym stanowisku nie sprawdzi się osoba, której nie chce się myśleć i minimalnie wysilić. Osoby, które cechuje chęć nauki, zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji, rozwinięte zdolności organizacyjne, umiejętnością efektywnej pracy w zespole, odpowiedzialność oraz samodzielność mogą liczyć na objęcie wyższego stanowiska np. kierownika zmiany lub kierownika magazynu.
Do niektórych zawodów przylegają różne łatki, ciągną się nieprawdziwe opinie. Najwyższy czas zawód magazyniera odczarować – duży popyt na tego rodzaju pracownika oznacza szansę na zdobycie pracy u dobrego pracodawcy, w dobrych warunkach, za godziwą pensję. I warto ją wykorzystać.