Rynek kaw i herbat na świecie

Kawa i herbata to jedne z najczęściej eksportowanych i importowanych towarów. Na ich produkcji opiera się wiele gospodarek, a ograniczone obszary z idealnymi warunkami do uprawy sprawiają, że coraz więcej plantacji stawia na zrównoważony rozwój oraz naturalne i ekologiczne podejście oparte na szacunku do ludzi, którzy tam pracują. Sprawdź, kto wypija najwięcej kawy, czy Brytyjczycy są liderem wśród konsumentów herbaty i jak na tle innych wypada Polska? Poznaj kilka zaskakujących faktów!

Kawowa dominacja

Kawa jest drugim, po ropie naftowej surowcem, który kształtuje rynek. Niezmiennie od ponad 150 lat największym producentem kawy jest Brazylia (rocznie około 3 mln kilogramów). Klimat i temperatura, które tam panują, najlepiej sprzyjają wzrostowi. Na kolejnych miejscach znajdują się Kolumbia, Etiopia, Honduras, Peru i Gwatemala. Wszystkie te kraje znajdują się w tak zwanym „pasie kawowym” – czyli pomiędzy zwrotnikami Raka i Koziorożca, w tropikalnym klimacie. Największe spożycie odnotowuje jednak Skandynawia! Finlandia i Norwegia są największymi konsumentami dobrej jakości kawy. Na trzecim stopniu podium uplasowała się Islandia. Craftowe kawy ze Świata pokochali również Polacy! Coraz chętniej uczą się parzenia, próbowania i podawania naparu z wykorzystaniem alternatywnych metod, porzucając znaną wszystkim kawę z fusami zalaną wrzątkiem.

Gdzie znajdziesz najlepsze plantacje herbaty?

Plantacje herbaty zajmują ok. 4,5 mln hektara na świecie. Największym producentem są Chiny – odpowiadają za blisko połowę upraw na świecie. Swój udział w rynku mają również Indie, Kenia, Sri Lanka, Turcja, Indonezja, Wietnam, Japonia, Iran i Argentyna. Co ciekawe, herbatę produkuje się również w Australii, Nowej Gwinei i na wyspach Fidżi, ale za najlepsze odmiany uważa się japońskie herbaty. Największe spożycie odnotowano w Turcji – tutaj przypada aż 4 kg na osobę. Na kolejnych miejscach znalazła się Irlandia (2,2 kg) i Wielka Brytania (1,94). Polak statystycznie wypija około 400 filiżanek herbaty rocznie, co daje około 1 kg na osobę.

By uprawy mogły się rozwinąć, niezbędne są odpowiednie warunki klimatyczne – musi być ciepło, i wilgotno. Krzewy herbaciane najlepiej rozwijają się między 1200 m n.p.m., a 2100 m n.p.m., czyli na terenach górzystych. Tam herbata jest zbierana, a następnie eksportowana na zagraniczne rynki. Obecnie największymi eksporterami są Chiny, Indie, Sri Lanka i Kenia. Szacuje się, że około 4% światowego eksportu należy do Polski, bo chociaż herbata nie ma warunków wzrostu, to chętnie ją importujemy, mieszamy, pakujemy i sprzedajemy. W naszym sklepie również znajdziesz wiele gatunków herbat, które przeniosą Cię w różne zakątki świata! Sprawdź ofertę i zobacz, jak wiele ciekawych propozycji możesz znaleźć! Coś dla siebie kupią fani klasycznej czarnej herbaty, zielonych odmian czy wyjątkowych połączeń z białym suszem. Warto otworzyć się na nowe smaki!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × cztery =