Wykorzystanie endoskopów medycznych w medycynie

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Zabiegi endoskopowe są codziennością współczesnej medycyny i ciężko jest sobie wyobrazić pracę lekarzy, jeśli nie byliby oni w posiadaniu specjalistycznych urządzeń, które dają możliwość bezinwazyjnego badania ludzkich narządów wewnętrznych i przeprowadzenia precyzyjnych zabiegów operacyjnych, nierzadko ratujących życie. Powszechnie wykorzystywane w medycynie, a szczególnie w diagnostyce są więc endoskopy medyczne.

Czym jest endoskop medyczny?

Endoskop medyczny jest rodzajem długiego i najczęściej elastycznego wziernika medycznego. Składa się on z własnego źródła światła i kamery, która przekazuje obraz w czasie rzeczywistym na wyświetlacz lub monitor, który jest do niej podłączony. Specjalny system soczewek i włókien odpowiada za przekazywanie obrazu. Endoskop medyczny umożliwia bezpośrednie zapoznanie się z tym, w jakim stanie są narządy wewnętrzne. Systemy optyczne w endoskopach charakteryzują się coraz większą precyzją, co pozwala na wykrycie nawet najmniejszej zmiany, a także na pobranie próbek do badań histopatologicznych. Mikronarzędzia znajdujące się w endoskopach medycznych umożliwiają także przeprowadzenie małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych, jak np. usunięcie wyrostka. 

Co bada się endoskopem medycznym?

Badania endoskopem są wykorzystywane w szeroko zakrojonej diagnostyce, a przy ich pomocy wykrywa się zmiany chorobowe, takie jak: polipy, wrzody, stany zapalne błony śluzowej, żylaki, jak i nowotwory. Zabiegi endoskopowe pozwalają na leczenie wielu chorób, a zwłaszcza wczesnych zmian, które pojawiają się w obrębie układu pokarmowego (polipy, guzy). Umożliwiają one na leczenie także chorób przełyku, kamicy dróg żółciowych czy zapalenia trzustki. 

Endoskopia pozwala na wykrycie zmian w różnych częściach ciała, wyróżnia się więc rodzaje badań endoskopowych: gastroskopię, kolonoskopię, bronchoskopię, laryngoskopię, cystoskopię, artroskopię, laparoskopię i ezofagoskopię. 

Aparatura medyczna powinna być jak najwyższej jakości. ENDOELEKTRONIK.PL to Sp. z o.o. Sp. k. prężnie działająca na polskim rynku od 1991 roku. Trzydziestoletnie doświadczenie w branży medycznej, wiedza i profesjonalizm sprawia, że jest ona jednym z liderów zajmujących się sprzedażą aparatury endoskopowej. Najnowocześniejsze endoskopy medyczne firmy FUJIFILM dostarczane są do klinik, szpitali, ośrodków zdrowia, prywatnych przychodni i gabinetów. Wszędzie tam, gdzie endoskopia przynosi niezastąpioną pomoc w diagnostyce i leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + sześć =