Zakup mieszkania z rynku wtórnego – zleć opinię techniczną budowlaną

Jeśli planujesz zakup mieszkania na rynku wtórnym, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy budowlanego. Ekspert oceni stan techniczny lokalu, co pozwala uniknąć przykrych niespodzianek. Należy zaznaczyć, że z niektórych wad może nie zdawać sobie sprawy sam właściciel. Specjalista stwierdzi, czy cena nieruchomości jest adekwatna do jej wartości. Aby bezpiecznie przeprowadzić transakcję zakupu, zleć opinię techniczną budowlaną!

Rzeczoznawca budowlany – w czym może nam pomóc?

Skrupulatna weryfikacja stanu technicznego mieszkania stanowi nie lada wyzwanie, dlatego warto ją zlecić profesjonaliście. Rzeczoznawca budowlany zaznacza, że zakup nieruchomości na rynku wtórnym jest objęta pięcioletnią rękojmią, podobnie jak w przypadku lokalu od dewelopera. Można z niej skorzystać, gdy pojawiły się wady, o których nie mieliśmy pojęcia w momencie odbioru mieszkania. Aby skutecznie dochodzić swoich praw, warto zadbać o opinię techniczną budowlaną. Pamiętaj, żeby zlecić jej wykonanie przed finalizacją transakcji. 

Opinia składa się z dwóch części: opisowej i obliczeniowej. Rzeczoznawca może do niej dołączyć rysunki i zdjęcia, przedstawiające rodzaj, przyczynę i wielkość uszkodzeń. Zastanawiasz się, czy warto zlecić opinię techniczną budowlaną? Chociaż dokument jest mniej obszerny niż ekspertyza, nadal dostarcza wielu przydatnych informacji. Opinia techniczna może Ci się przydać, gdy będziesz chciał wynegocjować cenę mieszkania. 

Zakup nieruchomości – zleć opinię techniczną budowlaną

Dlaczego warto postarać się o rzetelną opinię techniczną budowlaną? Specjalista nie tylko wskaże ewentualne usterki, lecz także zaproponuje sposoby ich naprawy. Ekspert ocenia także jakość materiałów wykończeniowych i ustala, czy nadają się do wymiany. Taki dokument można wykorzystać przy planowaniu remontu mieszkania. Ponadto opinia techniczna posłuży jako dowód w sporze o pokrycie kosztów naprawy lub zwrotu części pieniędzy. 

Sprzedający zawsze chce uzyskać, jak najwyższą cenę, dlatego nierzadko decyduje się na odmalowanie lokalu. Z drugiej może być to próba ukrycia problemów z ociepleniem lub wentylacją. Gipsowanie i malowanie pęknięć lub wykwitów grzybów jest zdecydowanie łatwiejsze niż wyeliminowanie ich przyczyny. Rzeczoznawca budowlany może wykonać badanie kamerą termowizyjną, aby wykryć pleśń i zawilgocenia. Specjalista ustali też miejsca, w których dochodzi do największych strat ciepła. Likwidując mostki termiczne, znacznie ograniczysz koszty eksploatacyjne lokalu.

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Rzeczoznawca budowlany dokonuje wnikliwych oględzin lokalu i analizuje dokumentację, dzięki czemu wykryje wszelkie usterki. Dodatkowo specjalista określa zakres prac remontowych i przygotowuje wstępny kosztorys. W ten sposób ułatwi Ci podjęcie świadomej decyzji o zakupie mieszkania lub znalezieniu innej oferty. 

Ekspert dokładnie zmierzy lokal, aby sprawdzić, czy właściciel nie podał zawyżonego metrażu. Ponadto zwraca uwagę na:

  • pęknięcia, ukruszenia i rysy na ścianach mogą wskazywać na osiadanie budynku lub błędy przy projektowaniu fundamentów,
  • stan podłóg,
  • wykończenie sufitu,
  • stolarkę okienną i drzwiową,
  • zacieki, które mogą być wynikiem przemarzania, podtopienia lub zalania,
  • stan  instalacji (elektrycznej, gazowej, grzewczej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacji).

Należy podkreślić, że specjalista zwraca też uwagę na balkon, piwnicę, komórkę lokatorską, czy miejsce postojowe w garażu podziemnym. W niektórych przypadkach rzeczoznawca budowlany może zasugerować wykonanie ekspertyzy. Dokument jest bardziej szczegółowy, ale ze względu na stopień skomplikowania i czasochłonność powinniśmy się liczyć z wyższymi wydatkami.

Kiedy warto zlecić opinię techniczną budowlaną?

Dokument przydaje się wtedy, gdy mieszkanie wygląda na zadbane. O czym warto pamiętać, zlecając opinię techniczną budowlaną? Specjalista przypomina, że zawiera ona mniej szczegółów niż ekspertyza. To z kolei wpływa na niższe koszty. Rzeczoznawca budowlany podkreśla, że opinia techniczna powinna także wystarczyć, gdy zamierzamy kupić lokal w nowym budownictwie. 

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z pewnym ryzykiem. Z tego powodu warto wykonać opinię techniczną budowlaną. Zanim skorzystasz z usług rzeczoznawcy, sprawdź, czy ma niezbędne kwalifikacje. Dzięki temu zyskujesz pewność, że specjalista podejdzie rzetelnie do swoich obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =