Znak próg zwalniający. Z czego jest wykonany i jak powinien być stosowany.

Progi zwalniające mają za zadanie zmusić kierowców do zmniejszenia prędkości w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych i wszędzie tam, gdzie występuje zwiększone ryzyko wypadków i kolizji. O zbliżającym się miejscu, w którym znajduje się próg zwalniający, informują konkretne znaki.
Czy zawsze są stosowane? Jak wygląda znak próg zwalniający, z jakich materiałów jest wykonany i w jakich przypadkach musi być umieszczony w konkretnym miejscu?

Znaki P-25 i A-11 a. Charakterystyka i zastosowanie.

Progi zwalniające są wykorzystywane w celu zmniejszenia prędkości pojazdów i dostosowania jej do panujących warunków. Stawiane są w określonych miejscach, takich jak osiedla mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, czy inne obszary o zwiększonym natężeniu pieszych.

Za informowanie o progu zwalniającym odpowiedzialne są dwa znaki: P-25 i A-11 a. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi oznaczeniami?

P-25 to znak poziomy, informujący o progu zwalniającym. Stosowany jest najczęściej wtedy, gdy dany próg zwalniający wykonany jest z kostki brukowej lub asfaltu. Oznaczenie to jednak nie musi mieć zastosowania w każdym przypadku. Nie stosuje się tego znaku wtedy,  gdy próg zwalniający wykonany jest z segmentów barwy czarnej i żółtej. 

Pionowy znak A-11 a z kolei, umieszczany jest przed odcinkami drogi, na których zastosowano już progi zwalniające. Zadaniem znaku jest ostrzeganie kierowców o tym, że zbliżają się do obszaru, w którym prędkość musi być ograniczona, aby bezpiecznie pokonać próg zwalniający.

Warto wiedzieć, że poza pionowym oznakowaniem A-11 a, uczestnicy ruchu drogowego mogą spotkać się z dodatkowymi znakami uzupełniającymi. Są to:

  • B-33 – znak ten występujący wraz ze znakiem A-11 a zabrania przekraczania prędkości określonej liczbą kilometrów na godzinę,
  • T-1 – to oznaczenie wskazuje odległość znaku ostrzegawczego od progu zwalniającego.

Brak oznakowania progu zwalniającego. W jakich przypadkach nie trzeba stosować znaku?

Jak się okazuje, obecność progu zwalniającego nie zawsze musi być oznaczona znakiem. W takich miejscach, jak strefy zamieszkania, w których dopuszczalna maksymalna prędkość wynosi do 20 km/h, oraz strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h, nie muszą być stosowane znaki informujące o progu zwalniającym. 

Z czego wykonany jest znak A-11 a? Wysoka jakość drogowych oznaczeń.

Znaki drogowe informujące o progu zwalniającym, powinny być wykonane z konkretnych materiałów, gwarantujących wysoką jakość produktów. Znak A-11 a wyprodukowany z aluminiowej ocynkowanej blachy o grubości 1,25 mm  to produkt trwały i wytrzymały. Blacha jest podwójnie zagięta, a tył znaku dla dodatkowego zabezpieczenia pokryty jest szarą farbą. Decydując się na zakup produktu, sprawdź, czy znak A-11 a ma certyfikat CE oraz aprobatę techniczną IBDiM. Dla zwiększenia widoczności znaków nocą i w trudnych warunkach atmosferycznych producenci stosują folię odblaskową I lub II generacji. 

Warunki panujące na drodze wymagają tego, aby stosowane na nich znaki były wykonane z trwałych i jakościowych materiałów. Wzmożony ruch pojazdów, spaliny, zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć lub zbyt wysoka temperatura — wszystkie te czynniki mają wpływ na szybsze niszczenie i starzenie się produktów, takich jak znaki drogowe. Z tego względu warto korzystać z usług sprawdzonych producentów i dostawców znaków ostrzegawczych i informacyjnych. Wybierz jakościowe produkty, które zagwarantują bezpieczeństwo drogowe w różnych okolicznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + cztery =