Bawełnica korówka zwalczanie krok po kroku – przyczyny występowania
Choroby jabłoni to codzienność tych, którzy mają tego rodzaju drzewa w swoich sadach i ogrodach. W znacznej mierze przyczynia się do nich bawełnica korówka zwalczanie powinno być więc skuteczne, a zarazem szybkie. Czym jest bawełnica korówka i jak z nią walczyć? Zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje, związane z tym zagadnieniem.
Bawełnica mszyca szkodnik jabłoni przyczyny występowania
Bawełnica korówka to owad z rzędu pluskwiaków, który bywa nazywany również mszycą korzeniową, korówką wełnistą czy też mszycą krwistą. Owad ten powoduje duże szkody, w postaci chorób jabłoni, ale również i innych gatunków drzew, a nawet krzewów. Pochodzi on z Ameryki Północnej a do Polski został sprowadzony przed dwoma wiekami. Bawełnica mszyca szkodnik jabłoni może przybierać dwie postacie. Jedna z nich posiada skrzydła i jest znacznie większa, niż druga forma szkodnika. Ta z kolei nie posiada skrzydeł, ale charakteryzuje się czerwoną barwą i krótkimi czułkami. Mszyca bawełnica objawia się w postaci białych kłaczków na gałęziach jabłoni, które mogą również przenosić się na owoce.
W Polsce mszyca bawełnica atakuje wyłącznie jabłonie. Wyjątkowo zdarza się również, że jej obecność zauważana jest na gruszach, choć jest to rzadki przypadek. Korówka wełnista atakuje przede wszystkim leciwe drzewa, choć to nie na nich wyrządza największe szkody. Mszyce takie wysysają soki z roślin, powodując ich deformację i pękanie. Jest to więc szczególnie niebezpieczne dla młodych drzewek, których wzrost i prawidłowy rozwój może zostać zahamowany w wyniku ataku szkodnika. Co ważne, może się on przenosić z rośliny na roślinę przy silnym wietrze. Jest to również szkodnik, który bardzo szybko się rozmnaża, a nowe pokolenie pojawia się już po 3 tygodniach żerowania na jabłoni. Dlatego też jeśli zauważymy, że nasze drzewa zaatakowała mszyca bawełnica zwalczanie musi być szybkie, a zarazem skuteczne.
Bawełnica korówka czym zwalczać? Pomocne narzędzie
Zwalczanie bawełnicy korówki jest trudne, gdyż owad ten bardzo szybko się rozmnaża i rozprzestrzenia. Co gorsza, czyni on znaczne szkody w sadach i ogrodach, choć wiele osób nie jest świadomych, że biały nalot może być aż tak groźny dla jabłoni. A to właśnie on chroni kolonię przed dostępem różnego rodzaju preparatów chemicznych, które mogłyby zniszczyć owady. Jak pokazały liczne badania, jeśli w naszym ogrodzie pojawi się bawełnica korówka jak zwalczać owady powinno stać się najważniejszą strategią działań, by uchronić jabłonie, a w konsekwencji ich owoce, przed degradacją.
Ogrodnicy zauważyli już, że dużą skutecznością, jeśli chodzi o zwalczanie oraz ograniczanie wiosną bawełnicy korówki cieszy się preparat Siltac EC. Dzięki niemu populacja szkodnika może być zredukowana nawet o 65% po pierwszym zastosowaniu i aż do 90% po dwóch zastosowaniach. To bardzo wysoka skuteczność, jeśli chodzi o zwalczanie bawełnicy korówki. Aby uzyskać tak wysoką skuteczność, preparat warto rozpuścić w mieszaninie środków insektobójczych. Co ciekawe, przeprowadzane badania wykazały, że wystarczy już Siltac EC o najniższym stężeniu, połączony z pełną dawką insektycydu z domieszką aceramiprydu, by skuteczność w eliminacji kolonii mszycy krwistej zwiększyła się od 90% już po pierwszym użyciu, do pełnego 100% przy drugim zastosowaniu. To przełom w walce ze szkodnikiem, jakim jest bawełnica krówkowa zwalczanie do tej pory nie było bowiem tak skuteczne, co z kolei wiązało się ze sukcesywnym niszczeniem drzew i krzewów ogrodowych.
Bawełnica korówka zwalczanie domowy sposobami
Dla wielu osób sięganie po chemiczne preparaty w ogrodzie jest ostatecznością, zwłaszcza jeśli plony przeznaczone są następnie do spożycia. W dobie wszechobecnej chemii, coraz bardziej doceniamy bowiem ekologiczny styl życia i produkty, pozbawione szkodliwych dla człowieka substancji. To właśnie dla tych osób, jeśli na ich drzewach pojawi się bawełnica korówka czym zwalczać szkodliwego owada poszukują w naturalnych sposobach. Jak się bowiem okazuje, istnieje bowiem kilka skutecznych domowych pomysłów na walkę ze szkodnikami.
Zgodnie z powszechnie znanym powiedzeniem: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie pojawianiu się szkodników, niż zwalczanie ich, gdy zaczną już żerować na naszych drzewach. Dobrym sposobem będzie chociażby mieszany styl ogrodu. Ważna jest również nieustanna troska o stan znajdujących się w nim drzew i krzewów, gdyż słabo nawożone, chorowite rośliny są znacznie bardziej podatne na atak szkodników. Warto znać również naturalnych wrogów mszyc, do których należą chociażby biedronki czy gąsieniczki. Należy więc stworzyć im odpowiednie warunki, by na stałe zagościły one w naszym ogrodzie. Jak to zrobić? Wystarczy zostawić nieco liści na zimę czy zrezygnować z pestycydów, by naturalni wrogowie mszyc pokochali nasz ogród. Mszyce zjadane są również przez ptaki, które traktują je jako pokarm dla piskląt.
Zwalczanie bawełnicy korówki może również odbywać się ręcznie, choć jest to możliwe jedynie w początkowym stadium. Należy jednak pamiętać, by usuwać je razem z fragmentami roślin, które następnie należy zniszczyć, podobnie jak opadłe jesienią liście, w których mogą zimować złożone jaja.
Bawełnica korówka zwalczanie biologiczne
Jeśli w naszym ogrodzie pojawi się bawełnica korówka zwalczanie biologiczne powinno być pierwszą metodą, od której powinniśmy zacząć walkę z tym groźnym dla jabłoni owadem. Warto przewidzieć zagrożenie jeszcze zanim się ono pojawi. Można np. ochronić drzewa, stosując specjalne podkładki, zwiększające bezpieczeństwo roślin przed atakiem szkodników. Co więcej, istnieją również odmiany jabłoni, które są całkowicie odporne na atak bawełnicy korówki. Niestety, w Polsce w dalszym ciągu nie cieszą się one zbyt dużą popularnością. Taką odmianą jest np. Northern Spy, która najwięcej zwolenników zdobyła w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Warto więc zainteresować się tego typu rozwiązaniami, by bawełnica korówka nie zagnieździła się na stałe w naszych ogrodach, niszcząc drzewa i ich plony, na które czekamy przez cały rok.
Pan Redaktor to ma lekkie pióro … zazdroszczę.