Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo praktyczne i wydajne źródło ciepła w domu. Nic zatem dziwnego, że od lat cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Równie popularne są panele, stanowiące solidne, estetyczne i funkcjonalne wykończenie podłóg. Czy oba te rozwiązania można połączyć, montując podłogówkę pod panelami? Rozwiewamy wątpliwości.

Podłogówka pod panelami – czy to możliwe?

Przekonanie, że paneli podłogowych nie należy łączyć z instalacją grzewczą montowaną w posadzce, pochodzi sprzed kilkunastu lat i nadal jest dość powszechne. W rzeczywistości jednak w stwierdzeniu tym jest niewiele prawdy. Obecnie można bowiem z powodzeniem kłaść panele na ogrzewaniu podłogowym. Należy jednak zwracać uwagę na szczegóły dobieranych rozwiązań, aby mieć pewność, że podłogówka pod panelami będzie działała w pełni wydajnie i niezawodnie, a jednocześnie same panele zachowają swe właściwości i estetyczny wygląd.

Na co zwrócić uwagę montując panele na ogrzewaniu podłogowym?

Aktualnie nawet standardowe panele laminowane i winylowe od dobrych marek nadają się do instalacji na tradycyjnym ogrzewaniu wodnym albo elektrycznym. Przy układaniu podłóg warto jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Przede wszystkim zawsze upewnij się u producenta systemu grzewczego, a także dostawcy paneli, czy można zastosować takie połączenie. W większości przypadków możliwy jest montaż paneli na każdym rodzaju ogrzewania podłogowego, ale dla pewności dobrze jest sprawdzić tę kwestię i mieć pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia podłogi bądź utraty właściwości przez podłogówkę pod panelami.

W miejscu wyznaczonym na posadzce zaleca się przeprowadzenie tzw. pomiaru współczynnika przenikania ciepła CM. Przy posadzkach anhydrytowych powinien on wynosić nie więcej niż 0,3 CM%, z kolei w przypadku posadzek cementowych – do 1,8 CM%. Dobrze też, aby osoba zlecająca wykonanie pomiaru potwierdziła pisemnie skład posadzki. To pozwoli na wyznaczenie właściwej metody pomiarowej.

Wybierając panele montowane na podłogówce, zwróć uwagę na ich grubość. Jeśli chcesz, aby podłogówka pod panelami zapewniała optymalny komfort cieplny, najlepiej zrezygnuj ze szczególnie grubych paneli. Ich montaż sprawi, że siłą rzeczy przewodzenie ciepła będzie słabsze. Jeśli chodzi o design oraz parametry użyteczności, ścieralności i antypoślizgowości, to nie mają one żadnego znaczenia z punktu widzenia ogrzewania podłogowego.

W przypadku montażu standardowego ogrzewania podłogowego wodnego należy pamiętać o instalacji na posadzce odpowiednich, często grubych podkładów i folii. W przypadku nowoczesnego ogrzewania elektrycznego zazwyczaj wystarcza tylko cienka folia paroizolacyjna. Na przykład, folia grzewcza Termofol ma grubość zaledwie 1 milimetra, co sprawia, że można ją z łatwością umieścić pod podłogą bez jakichkolwiek uchybień przestrzennych czy estetycznych. Wystarczy ją starannie rozłożyć na posadzce, zamocować folię paroizolacyjną, a następnie zamontować dowolny rodzaj paneli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + szesnaście =