Korzyści z odpowiedniej wentylacji w domu

Dopływ świeżego powietrza w każdym domu jest ważnym aspektem, który ma wpływ na lepsze samopoczucie domowników. Dlatego też tak ważne jest zamontowanie odpowiedniej wentylacji w mieszkaniu. Wyróżnia się dwie główne rodzaje wentylacji: wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacje oraz wentylacje grawitacyjną. Pierwsza z nich jest nowoczesnym rozwiązaniem, które ma ogromny wpływ na poprawę komfortu życia w mieszkaniu, w którym została użyta. Natomiast wentylacja grawitacyjna znana już jest od wielu lat. Dobrej jakości powietrze w domu wpływa również na zdrowie osób przebywających w nim. W przypadku zastosowania rekuperacji możliwy jest stały dopływ świeżego i czystego powietrza do wnętrza domu. Rekuperacja pozwala także na łatwe pozbycie się powietrza zużytego z budynku. Zapewnia także odpowiedni ruch powietrza w budynku, dzięki czemu domownicy mają stały dopływ do świeżego powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Decydując się na montaż rekuperacji w swoim domu warto zadbać o to już na samym etapie projektowania domu. Wentylacja mechaniczna to nic innego jak wymuszenie cyrkulacji powietrza poprzez specjalne urządzenie, jakim jest rekuperator. Dzięki temu możliwa jest prawidłowa wymiana powietrza, niezależnie od warunków zewnętrznych, co zapewnia zdrowy mikroklimat w budynku. Nieodłącznymi elementami systemu rekuperacji są także: wymiennik ciepła, filtry, nawiewniki, przewody, czerpnia, kratka, wentylator oraz kanały wentylacyjne. Ponadto, wentylacja mechaniczna jest energooszczędna i komfortowa, dzięki czemu znacząco przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania budynku.

Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację można włączyć do systemu gruntowego wymiennika ciepła. To sprawi, że cały system wentylacyjny będzie niezwykle energooszczędny przez cały rok. Oszczędności, jakie można osiągnąć poprzez montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mają wpływ na to, iż tego rodzaju wentylacja jest coraz częściej wybieraną formą wentylacji w  domach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Stały dopływ świeżego powietrza w każdym pomieszczeniu w budynku wpływa korzystnie na samopoczucie mieszkańców. O tym czy prawidłowo działa wentylacja mechaniczna zależy w dużym stopniu jej odpowiedni montaż.

Warto, zatem wybrać odpowiednią firmę, która ma duże doświadczenie w branży i daje gwarancje prawidłowego montażu tego typu instalacji. Decydując się na system wentylacji mechanicznej warto przygotować się na dość wysokie koszty. O tym ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w dużej mierze decyduje wielkość budynku. Koszt wykonania takiej instalacji zależny jest także od firmy świadczącej tego typu usługi.

wentylacja przemysłowa

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest najprostszą i najpopularniejszą formą wymiany powietrza w budynkach. Spotyka się ją zarówno w parterowych domach, jak i budynkach wielokondygnacyjnych. Wentylacja grawitacyjna polega na instalacji pionowych kanałów wywiewnych, które na zasadzie grawitacji usuwają zużyte powietrze z mieszkania. Jest ono cieplejsze od zewnętrznego, w związku, z czym jest lżejsze. Siła grawitacji wypycha je do góry, na zewnątrz budynku. Wśród zalet wentylacji grawitacyjnej zaliczyć można miedzy innymi:   niski koszt budowy i brak kosztów użytkowania, prosta budowa i bezobsługowość, ciągłość pracy, nie potrzebuje do działania żadnych specjalnych urządzeń oraz brak elementów, które mogą ulegać awarii.

Natomiast do wad tego rodzaju wentylacji zaliczyć można:   duże straty ciepła,   zależność od warunków atmosferycznych, szczelności okien i budynku,  brak możliwości regulacji,  brak filtracji nawiewanego powietrza,  brak możliwości kontrolowania ilości nawiewnego i wywiewnego powietrza,  możliwość osłabienia lub odwrócenia ciągu powietrza oraz duża liczba czynników wpływających na prawidłowość jej działania. System wentylacji grawitacyjnej jest popularną formą wentylacji starszych domów.

Wentylacja w domu

Odpowiednia wentylacja w domu wpływa pozytywnie na każdego mieszkańca. Dlatego tez warto zadbać o to, aby w całym domu zapewnić stały dopływ świeżego powietrza. Warto, zatem zainwestować w wentylacje z rekuperacją, dzięki której mamy stały dopływ świeżego i czystego powietrza. Wśród zalet wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją zaliczyć można między innymi: wymiana zużytego powietrza, filtracja nawiewanego powietrza – skuteczna ochrona przed smogiem, oszczędności na ogrzewaniu – raz wytworzone ciepło wykorzystuje się ponownie oraz możliwość kontroli ilości powietrza. Natomiast wśród wad tego typu wentylacji zaliczyć można: wysokie koszty montażu, konsekwencje błędów niedoświadczonej firmy instalacyjnej, potencjalna awaria rekuperatora oraz przesuszanie powietrza nawiewanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − osiem =