Kształtki ocynkowane – rodzaje, zastosowanie

Budując siec instalacji wodociągowych, gazowych, parowych a także centralnego ogrzewania wykorzystuje się łączniki, kształtki ocynkowane. Produkty te mają więc bardzo szerokie spektrum zastosowań. Wykorzystywane są także do przenoszenia cieczy i gazów nieagresywnych. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć tematykę związaną z kształtkami ocynkowanymi, ich rodzajami, zastosowaniem oraz miejscami, gdzie można je kupić w atrakcyjnych cenach – zapraszamy!

Postaw na kształtki ocynkowane dobrej jakości

Kształtki hydrauliczne ocynkowane, tak jak i wszystkie elementy danej instalacji powinny być wykonane z dobrych materiałów i z dbałością o każdy element wykończenia. Z tego względu korzystniej jest postawić na kształtki ocynkowane, które pochodzą od sprawdzonych i znanych producentów, oraz takie, które kupić można w autoryzowanych, branżowych sklepach hydraulicznych czy instalacyjnych.

Jednym z lepszych punktów, w którym znajdują się kształtki ocynkowane, jest hurtownia hydrauliczna Proterm. To właśnie tam znajduje się szeroki wybór kształtek, złączek i łączników ocynkowanych. Szeroki wybór to nie jedyny atut tego miejsca. Na uwagę zasługują też atrakcyjne i konkurencyjne ceny na kształtki ocynkowane oraz gwarancja szybkiej realizacji zamówień.

Na uwagę zasługuje też fakt, ze przy zakupie kształtek ocynkowanych w wymienionej hurtowni hydraulicznej liczyć można na wsparcie podczas wybory złączek, jak i całego procesu zakupowego. Osoby, które zatrudnione są w tym sklepie instalacyjnym posiadają nie tylko niezbędną wiedzę na temat kształtek ocynkowanych, ale także i wielokrotnie wieloletnie doświadczenie.

kotłownia

Czy kształtki ocynkowane można stosować w instalacjach gazowych?

Instalacje gazowe ze względu na przesył specyficznego materiału, jakim jest gaz, muszą być traktowane specjalnie. Do ich budowy można wykorzystywać tylko i wyłącznie materiały, które są do tego przeznaczone, które posiadają specjalne atesty. Fachowcy podkreślają, że do budowy instalacji gazowych nie powinno używać się kształtek ocynkowanych, łączników.

Zabrania tego polska norma PN-H-74200. Cynk, który znajduje się na tego rodzaju kształtkach  – w wyższych temperaturach warstwa ochronna znacznie słabnie. Podczas przesyłu gazu elementy ocynkowane mogłyby okazać się mało skuteczne, czasem nawet niebezpieczne, szkodliwe dla instalacji. Kolejnym faktem jest to, że korozja rur ocynkowanych następuje szybciej, niż czarnych. Ocynkowany materiał nie spełnia więc podstawowych norm, jakie są niezbędne w instalacjach gazowych.

One thought on “Kształtki ocynkowane – rodzaje, zastosowanie

  • 20 grudnia, 2022 o 6:05 pm
    Permalink

    Zgadzam się w 100% z Panem Redaktorem!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + dwa =