Rodzaje sprężyn w materacach – czym się różnią?

Od lat materace sprężynowe należą do najchętniej wybieranych przez konsumentów w Polsce. Zawdzięczają to swojej dostępności, wytrzymałości eksploatacyjnej oraz relatywnie niskiej cenie. W tej kategorii produktów można znaleźć materace, w których stosuje się różne technologie produkcji, w tym różne rodzaje sprężyn. Wpływa to na jakość produktu. Sprawdźmy, jakie są powszechnie stosowane rodzaje sprężyn w materacach i czym się one różnią.

Materace sprężynowe i ich popularność

Nowoczesne materace sprężynowe należą do trwałych modeli, dzięki czemu stanowią zakup na wiele lat. Odpowiednio eksploatowane i pielęgnowane, na dłużej zachowają swoje właściwości i zapewnią Ci pożądany komfort snu. Do tego dedykowana technologia produkcji przekłada się na lepszą cyrkulację powietrza pomiędzy sprężynami, co z kolei wpływa na higienę snu i ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury przy powierzchni materaca. Oczywiście nie bez znaczenia jest jakość wybranego modelu. Ważną kwestią jest rodzaj zamontowanych w nim sprężyn.

Jakie rodzaje sprężyn stosuje się w materacach?

Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje sprężyn stosowanych w materacach. Różnią się one specyfiką konstrukcji oraz właściwościami. Poniżej znajdziesz ich krótką charakterystykę.

Sprężyny bonellowe

Ten rodzaj sprężyn stosuje się w tradycyjnych materacach. Sprężyny w kształcie klepsydry umieszczone są na całej powierzchni materaca. Ponadto są połączone ze sobą drutem, który zapewnia ich stabilność i zapobiega zjawisku rozjeżdżania się. Ten rodzaj sprężyn charakteryzuje się wysoką trwałością i sprężystością. Materace bonellowe są dobrym wyborem dla alergików. Przy czym najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy użytkowane są przez jedną osobę. Ich minusem jest to, że poruszanie się po łóżku (np. zmiana pozycji snu) powoduje drgania na całej powierzchni materaca. W przypadku dwóch osób może to być uciążliwe.

Sprężyny kieszeniowe (pocketowe)

Nowszym rozwiązaniem są sprężyny kieszeniowe. W tym wypadku zostały one umieszczane w dedykowanych kieszeniach z materiału. W materacach tego typu stosuje się sprężyny spiralne wysokiej jakości. Ich dużym atutem jest to, że pracują niezależnie od siebie, ponieważ są od siebie odizolowane. Dzięki temu redukuje się zjawisko odczuwania drgań na całej powierzchni. Tego rodzaju materace sprężynowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane w łóżkach dwuosobowych – jeszcze lepiej dopasowują się co kształtu ciała użytkownika. Jednocześnie pozostają droższe w zakupie od wersji bonellowych.

Sprężyny multipocketowe

Wśród nowoczesnych rozwiązań znajdują się materace ze sprężynami multipocketowymi. Technologia ta charakteryzuje się dużym zagęszczeniem sprężyn. Ponadto modele te dzielone są na strefy. Tu również znajdują się one w osobnych kieszonkach. Każda sprężyna ma mniejszą średnicę niż w przypadku modeli pocketowych. Dzięki temu materace te jeszcze lepiej współpracują z ciałem użytkownika. Ich wadą jest znacznie wyższa cena. Od pewnego czasu na rynku pojawiają się sprężyny mikropocketowe, gdzie ich zagęszczenie na m2 materaca sięga powyżej 1000 sztuk. Nie są jednak tak popularne jak trzy wcześniej wymienione rodzaje. Być może w najbliższych latach ten trend ulegnie zmianie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 4 =