Ucierpiałeś w wypadku drogowym? Zobacz jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy
Jeżeli Twoje auto uległo uszkodzeniu w wypadku drogowym spowodowanym przez innego kierowcę, możesz otrzymać środki na likwidację szkody z OC sprawcy. Jednak ich wypłata nie jest automatyczna, a wymaga dopełnienia niezbędnych formalności. Każda kolizja to stres dla uczestników zdarzenia. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak wygląda proces likwidacji szkody krok po kroku.
Ustalenie winy – kto spowodował wypadek?
Nie zawsze udaje się jednoznacznie ustalić, kto spowodował wypadek. Jeśli sprawca przyznaje się do winy i bierze na siebie odpowiedzialność, sprawa jest jasna i nie wymaga wzywania policji. W przeciwnym razie interwencja służb mundurowych może się okazać niezbędna do rozstrzygnięcia sporu (jest ona obowiązkowa zawsze, gdy w wypadku ucierpieli ludzie). To ważne, aby ustalić, kto jest sprawą, a kto poszkodowanym. Dzięki temu wiadomo, kto ponosi finansową odpowiedzialność za zdarzenie.
Podpisanie oświadczenia
Gdy na miejscu zdarzenia pojawia się policja, funkcjonariusz spisuje notatkę. W przeciwnym razie, gdy sprawa rozstrzyga się między kierowcami, konieczne jest sporządzenie oświadczenia. Powinno ono zawierać dane uczestników kolizji oraz przyznanie się do tego, który z nich ponosi winę za zdarzenie. W dokumencie trzeba też opisać, jak doszło do zdarzenia, kto i w jakim zakresie ucierpiał. Można dołączyć dokumentację zdjęciową. Jeśli zdarzenie miało świadków, warto ich uwzględnić (o ile zechcą podać swoje personalia). Całość opatrz podpisami i datą.
Skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy
Mając oświadczenie lub notatkę ze zdarzenia, skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy. To możliwe telefonicznie lub online. Zrób to możliwie szybko – co prawda standardowo masz na to nawet 3 lata, ale możesz zostać posądzony o to, że w wyniku dalszego użytkowania auta doszło do uszkodzenia go w jeszcze większym stopniu. Zresztą na pewno zależy Ci na szybkiej likwidacji szkody, więc nie ma sensu zwlekać.
Wypłata odszkodowania
Po zgłoszeniu sytuacji u ubezpieczyciela, musisz jeszcze liczyć się z tym, że będzie on chciał wycenić i oszacować szkody. Po tym ma 30 dni na wypłacenie Ci odszkodowania. Zaproponowana kwota będzie wynikiem sporządzonego kosztorysu. Od Ciebie zależy, czy go zaakceptujesz, czy odrzucisz. Rozliczenie możliwe jest w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, tj. auto zostaje naprawione w warsztacie i całe rozliczenie odbywa się między serwisem a ubezpieczalnią, niemal bez Twojego udziału.
Partner artykułu: Porowneo