Witaminy K+D, na co?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Każdy doskonale wie, jak ważne są w naszym życiu witaminy. To właśnie dzięki nim nasze ciała efektywnie funkcjonują, a wszelkie zachodzące w nich procesy realizowane są bez większych problemów. Mało kto jednak dokładnie wie, za co odpowiadają poszczególne witaminy. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o najpopularniejszych dwóch witaminach, czyli K i D. jakie mają one znaczenie dla ludzkiego organizmu?

 

Witamina K — najważniejsze informacje

Czym konkretnie charakteryzują się witaminy K+D? Ich analizę warto przeprowadzić osobno, ponieważ każda z nich ma ogromny wpływ na ludzkie ciało.
Zaczynając zatem od witaminy K, co powinno się dokładnie o niej wiedzieć? Najważniejszą informacja jest oczywiście ta, że ma ona ogromne znaczenie dla prawidłowego krzepnięcia krwi, a zatem jest istotna od strony działania przeciwkrwotocznego. Co więcej, witamina K bierze udział w metabolizmie tkanki kostnej i przyczynia się do efektywnej przemiany wapnia. Jak wynika z przeprowadzanych badań, witamina K ma bardzo duży wpływ w zakresie przeciwdziałania powstawaniu nowotworów w organizmie.
Jakie mogą być skutki niedoboru tej witaminy? Przede wszystkim pojawiają się wtedy problemy z krzepnięciem krwi, często dochodzi do krwotoków z nosa, pojawia się zwiększona ilość siniaków, a także może zaistnieć krwiomocz czy też zwiększona podatność na infekcje.

Witamina D — najważniejsze informacje

Drugą analizowana witaminą jest oczywiście witamina D. Jakie ma ona znaczenie dla ludzkiego organizmu? Jest to niezwykła substancja, ponieważ jej produkcja uzależniona jest od słońca. Jeśli człowiek nie wystawia swojego ciała na działanie słońca, wtedy wytwarzanie witaminy D znacznie maleje. Z tego też powodu obserwuje się jej duże niedobory w krajach skandynawskich, gdzie nasłonecznienie w ciągu roku jest znacznie ograniczone.
Za co dokładnie odpowiada za ta witamina? Ma ona bardzo duży wpływ na regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, a ponadto odpowiada za prawidłową mineralizację kości. Co więcej, witamina D ma wpływ na prawidłowe stężenie wapnia i potasu, jest kluczowa w przypadku formowania szkieletu, wpływa na system nerwowy, a także ma ogromne znaczenie dla zmniejszenia występowania stanów zapalnych na skórze.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D? Jeśli będzie to miało miejsce u dziecka, to doprowadzić może do krzywicy, a wśród dorosłych do osteoporozy i rozmiękczenia kości. Co więcej, niedobór witaminy D to także zmniejszona siła mięśni, ich zanik, a także pogorszenie działania układu nerwowego.

Czy witaminy K+D ze sobą współgrają?

Jak się okazuje, witaminy w ludzkim ciele nie są niezależnymi od siebie substancjami, lecz wpływają na siebie wzajemnie i dzięki temu możliwe jest osiąganie ogromnych korzyści dla całego ciała. Za co zatem odpowiada witamina K+D? Ich odpowiedni poziom w znaczący sposób podnosi ogólną odporność organizmu, ma działanie przeciwbólowe, antyzapalne, a także przeciwgrzybicze. Co ciekawe, to właśnie te witaminy odgrywaj dużą rolę w profilaktyce choroby Alzheimera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − jeden =