Co warto wiedzieć o rehabilitacji?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Rehabilitacja jest szeregiem działań leczniczych, społecznych, a także psychologicznych, które podejmowane są na rzecz danego pacjenta. Ma ona na celu przywrócić zdrowie pacjenta. Mowa tutaj o przywróceniu całkowitej bądź co najmniej częściowej sprawności fizycznej.
Jakie są rodzaje rehabilitacji?
Rehabilitacja w każdym przypadku ma charakter indywidualny. Jej program zależny jest od kilku kwestii. Mowa tu między innymi o aktualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Natomiast efektywność rehabilitacji zależna jest od stosowanych równoległe właściwych metod leczniczych, a także rehabilitacyjnych. Są to metody medyczne, społeczne, a ponadto psychologiczne.
Coraz częściej wykonywana jest fizjoterapia Częstochowa to miasto, w którym znajduje się uznana klinika. Pracują w niej najlepsi fizjoterapeuci. Przeprowadzana jest rehabilitacja medyczna, która nazywana jest też lecznicą. Dotyczy ona kompleksowych działań na rzecz osoby próbującej wrócić do pełnej bądź częściowej sprawności. Istnieje też rehabilitacja specjalistyczna. Dotyczy ona wielu działań stworzonych w celu konkretnych schorzeń. Tego typu rehabilitacja zlecana jest przez specjalistów bądź poradnie specjalistyczne, których w Polsce jest bez liku. Jej celem jest przywrócenie całkowitej bądź częściowej sprawności sprzed wypadku.
Wskazania do rehabilitacji oraz jej alternatywy
Jednym ze wskazań do rehabilitacji jest przebyty uraz oraz kontuzja. Do tego dolicza się też wady postawy, wady wrodzone, a także opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Nie można też zapomnieć o chorobach neurodegeneracyjnych oraz przebytym zawale serca. Do tego dolicza się też choroby układu oddechowego, czyli tak zwana rehabilitacja pulmonologiczna. Rehabilitacja stosowana jest też w przypadku leczeniu otyłości oraz dolegliwości ciążowych i poporodowych. O wskazaniach do jej przeprowadzenia decyduje lekarz oraz fizjoterapeuta. Wszelkie zabiegi rehabilitacyjne mogą być jeszcze skuteczniejsze, kiedy zacznie się wcześnie terapię. Eksperci ostrzegają, że bardzo dużo osób bagatelizuje swoje objawy i stawia na leki przeciwbólowe. Nie jest to jedna słuszny wybór. Najlepiej udać się do specjalisty i słuchać się jego zaleceń. Ciekawą alternatywą dla rehabilitacji jest telerehabilitacja. Daje ona możliwość leczenia pacjenta przez różnych specjalistów w tym samym czasie. Stosowana jest coraz częściej, także w Polsce. W czasie seansów telemedycznych możliwa jest ocena postępów pacjenta. Co więcej, można skorygować cały program rehabilitacji. Jej zaletą są też niskie koszty.