7 cech prawdziwej przyjaźni – jak rozpoznać prawdziwą relację

Przyjaźń to cenna rzecz, ale nie każda relacja dwojga osób zasługuje na miano prawdziwej przyjaźni. Jak rozpoznać, czy łączy nas przyjaźń, czy tylko znajomość? Poniższe cechy prawdziwej przyjaźni pomogą odpowiedzieć na to pytanie.

Zaufanie

Prawdziwa przyjaźń nie może istnieć bez obopólnego zaufania. Tajemnica zdradzona przyjacielowi na zawsze pozostanie tajemnicą. Prawdziwy przyjaciel wie, co to dyskrecja, można mu powiedzieć absolutnie wszystko, nie tylko o tych dobrych momentach z życia, ale też złych, trudnych, kłopotliwych.

Lojalność

Przyjaciel to ktoś, na kogo można liczyć w każdej sytuacji, oczywiście z wzajemnością. Jest lojalny, nigdy nie odwraca się plecami, nie knuje, nie plotkuje, obce są mu intrygi i knowania. Prawdziwa przyjaźń opiera się na fundamencie pewności, że w razie potrzeby jeden z przyjaciół wskoczy w ogień za drugim.

Szczerość

Szczerość we wzajemnych relacjach jest podstawą prawdziwej przyjaźni, nawet jeśli wymaga czasem powiedzenia niemiłych słów prosto w oczy. Tym bardziej nie ma tu miejsca na owijanie w bawełnę dla złagodzenia napięcia, jakie pojawi się między przyjaciółmi. W długotrwałej relacji konflikty są nieuniknione, jednak to właśnie szczerość pozwala je przezwyciężyć.

Empatia

Przyjaciel to ktoś obecny w życiu zarówno w dobrych, jak i złych momentach. Szczególnie w tych drugich przydaje się jego pomocne ramię i zrozumienie. Empatia jest bardzo ważną cechą prawdziwej przyjaźni – pewność, że druga osoba zrozumie trudne położenie, nawet jeśli jego geneza nie jest do końca zrozumiała.

Równowaga

Przyjaźń, jeśli jest prawdziwa, nie ma w sobie cech toksycznej relacji, gdzie jedna strona jest dawcą, druga biorcą. Tu obie strony zarówno dają, jak i biorą, czerpiąc z przyjaźni siłę i satysfakcję.

Akceptacja

Przyjaźń opiera się na bezwarunkowej akceptacji. Przyjaciele nie próbują zmieniać siebie nawzajem, akceptują się z całym bagażem doświadczeń, dobrych i złych cech, decyzji, wyborów życiowych. Akceptacja w przyjaźni jest bezwarunkowa, nawet jeśli jeden z przyjaciół osobiście podjąłby inną decyzję, nie ocenia drugiej strony i nie próbuje wpływać na zmianę postępowania.

Trwałość

Budowanie prawdziwej przyjaźni wymaga czasu. Raczej nie nazwiemy przyjacielem kogoś, kogo znamy od tygodnia, a nawet od miesiąca. Natomiast kilkuletnia znajomość, jeśli charakteryzuje się wyżej opisanymi cechami na czym polega przyjaźń, jak najbardziej zasługuje na miano przyjaźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + jedenaście =