Na czym polega osuszanie ścian?
Wilgotne ściany to problem, z którym należy jak najszybciej się uporać. Zjawisko to jest niekorzystne nie tylko dla konstrukcji samego budynku, ale także dla zdrowia osób, które w nim przebywają. Poznaj najlepsze metody osuszania ścian!
Nieinwazyjne osuszanie ścian
Przy zawilgoceniu murów najczęściej stosuje się sposoby nieinwazyjne, które przy osuszaniu ścian nie ingerują w konstrukcję budynku. Istnieją różne metody bezinwazyjnego osuszania ścian. Wybór konkretnego sposobu zależy m.in. od stopnia zawilgocenia. Można tutaj wymienić między innymi następujące opcje:
- Wietrzenie pomieszczeń – to najprostszy sposób osuszania ścian, który sprawdza się w przypadku lekkiego zawilgocenia. Wystarczy otworzyć okna oraz drzwi i przewietrzyć pomieszczenia. Metoda ta nie sprawdzi się jednak, gdy na zewnątrz jest wilgotno lub pada deszcz.
- Domowy osuszacz powietrza – w sklepach dostępne są specjalne urządzenia, które absorbują wilgoć z powietrza, a tym samym usuwają nadmierną wilgoć ze ścian.
- Nagrzewanie pomieszczenia – to kolejna metoda osuszania powierzchni ścian, która sprawdzi się w przypadku niewielkiego zawilgocenia. Polega ona na podniesieniu temperatury w pomieszczeniu do max. 35 stopni Celsjusza. Takie warunki sprawiają, że woda paruje i w postaci pary wodnej zostaje usunięta przez wentylację.
- Osuszanie kondensacyjne – jest przeprowadzane przy pomocy profesjonalnych osuszaczy powietrza, dzięki którym para wodna skrapla się i jest odprowadzana do kanalizacji. Ta metoda dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, które nie mają dobrej wentylacji.
- Osuszanie mikrofalowe – polega na nagrzewaniu murów za pomocą fal mikrofalowych. Metoda ta wymaga sprawnie działającej wentylacji. Warto mieć również na uwadze, że mikrofale są szkodliwe dla naszego organizmu, dlatego przez jakiś czas po mikrofalowym osuszeniu ścian nie można korzystać z pomieszczeń.
Inwazyjne metody osuszania ścian
Jeśli zawilgocenie w budynku jest duże, a na ścianach pojawiły się grzyby i pleśń, konieczne może się okazać zastosowanie inwazyjnych metod osuszania ścian. Możemy do nich zaliczyć:
- Iniekcję krystaliczną – takie osuszanie budynków ma zastosowanie w sytuacji zawilgocenia budynku spowodowanego przez podchodzenie wód gruntowych pod fundamenty. Ten typ iniekcji polega na wydrążeniu w murze kanalików iniekcyjnych i umieszczeniu w nich preparatu krystalizującego i zamykającego pory muru. Preparat ten tworzy pionową izolację fundamentów.
- Iniekcję termiczną – to sposób na osuszanie murów, który jest podobny do iniekcji krystalicznej, z tą jednak różnicą, że na samym początku do kanalików wtłacza się gorące powietrze. Następnie wypełnia się je żywicami metylosilikonowymi, które tworzą barierę zabezpieczającą przed wilgocią.
Więcej informacji na temat osuszania pomieszczeń znajdziesz na stronie internetowej – https://multidry.com.pl/.