Czy crossem można jeździć po ulicy – legalna jazda crossem

Motocykle od lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem, wśród pasjonatów adrenaliny. Sukcesywny wzrost zainteresowania przejawiają również motocykle crossowe. Czy crossem można jeździć po ulicy? To pytanie zadaje sobie większość posiadaczy tego typu motocykla. Dla was właśnie poszukamy odpowiedzi w ustawodawstwie, by rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące tego zagadnienia.

Czy można jeździć krosem legalnie po ulicy?

Jazda crossem to rozrywka, na którą decyduje się coraz więcej pasjonatów adrenaliny. Charakterystyczny dźwięk silników można kochać lub nienawidzić, rzadko kiedy pozostaje się wobec niego obojętnym. Ci, którzy zakochali się w ryku crossowych silników z pewnością zastanawiają się niejednokrotnie czy crossem można jeździć po ulicy? Co na to mówi prawo? Jak się okazuje, prawo w Polsce zabrania jeżdżenia po drogach publicznych pojazdom, które nie zostały dopuszczone do ruchu drogowego, poprzez wydanie dla nich odpowiednich homologacji. Z tego też powodu jazda crossem po drodze publicznej jest zakazana, a za łamanie tego zakazu grożą surowe konsekwencje. Dlaczego tak się dzieje? Otóż motocykle crossowe przeznaczone są wyłącznie do jazdy po specjalnie do tego celu przystosowanych torach. Z tego względu żaden nowy motocykl crossowy nie będzie posiadał homologacji. Aby cross na ulicę mógł wjechać zupełnie legalnie, należy poszczególne jego elementy składowe oddać na specjalistyczne badania. Do tych elementów należą chociażby lampy czy kierunkowskazy. Dopiero wówczas można starać się o wyrobienie homologacji dla motocykla crossowego, dopuszczającego pojazd do poruszania się po drogach publicznych.

Gdzie jeździć crossem

Gdzie można jeździć enduro legalnie?

Enduro to nieco inny motocykl, niż typowy cross. Te dwa pojazdy odróżnia od siebie przede wszystkim inna charakterystyka silnika i inne ogumienie. Niezwykle istotny jest również fakt, że motocykl enduro posiada homologację, czyli został on dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych. Tak więc odpowiedź na pytanie gdzie można jeździć enduro, nie wymaga specjalnych interpretacji. Motocyklem enduro można jeździć zarówno po specjalnie do tego przeznaczonych torach, jak i po drogach publicznych, za co nie grożą żadne konsekwencje prawne. Warto wiedzieć jednak, że zarówno w przypadku motocykli crossowych, jak i motocykli enduro, jazda motorem po lesie jest zabroniona, a nieprzestrzeganie tego przepisu wiąże się z nałożeniem mandatu, wynoszącego od 20 do nawet 500 zł. Warto więc zrezygnować z tego typu rozrywki, zwłaszcza dlatego, że poza konsekwencjami finansowymi może ona również wiązać się z niebezpieczeństwem groźnego wypadku, gdyż leśne podłoże nie jest przystosowane do poruszania się po nim pojazdami, jak to bywa w przypadku specjalnych torów.

Jakim crossem można jeździć po ulicy

Gdzie jeździć crossem?

Niestety, w Polsce wciąż brakuje specjalnych miejsc, w których pasjonaci motocykli crossowych mogliby ćwiczyć swoje umiejętności. Wiemy już co grozi za jazdę po lesie crossem? Poza konsekwencjami finansowymi to również realna groźba upadku, który może skończyć się wyjątkowo ciężko. Nawet wiedząc, jak jeździć crossem, nie zawsze jesteśmy przygotowani na trudności terenu, a w konsekwencji na nieprzewidziany wypadek. I choć jazda motorem po lesie jest nielegalna, w dalszym ciągu nie brakuje amatorów tego typu rozrywki. Wprost przeciwnie, jest ich coraz więcej, co z kolei budzi protest ekologów, okolicznych mieszkańców oraz osób, dla których środowisko naturalne nie jest obojętne. Czasem również zdarza się, że na prywatnych działkach tworzone są amatorskie tory, po których poruszają się tego rodzaju motocykle. Gdzie jeździć crossem, by było to w pełni legalne? Najlepsze tory motocrossowe znajdują się w Polsce m.in. w Cieszynie, Obornikach Wielkopolskich, Rosówku, Lizbarku Warmińskim i w Strykowie. To właśnie tam warto się udać, by jazda crossem 125 czy innym modelem tego rodzaju motocykla była przyjemnością i nie zakończyła się mandatem.

legalna jazda crossem

Czy jazda crossem po drodze publicznej jest legalna?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie czy enduro można jeździć po ulicy i czym różni się ten motocykl od crossa. Niestety, okazało się również, że crossem nie można jeździć po drogach publicznych, gdyż nie posiada on odpowiedniej homologacji. Crossem nie można również jeździć po drogach polnych i leśnych, które nie są do tego przeznaczone. Jazda crossem po drogach polnych konsekwencje może mieć różne. Z reguły kończy się ona mandatem w wysokości nawet 500 zł, choć w szczególnym przypadku policja może również skierować sprawę do sądu. Ten z kolei może nałożyć na motocyklistę karę w wysokości nawet 5000 zł. W tej sytuacji poszukiwanie odpowiedzi na częste zadawane pytania w stylu czy mini crossem można jeździć po ulicy czy od ilu lat można jeździć crossem po ulicy jest już zupełnie bezzasadne.

Co grozi za jazdę po lesie crossem

Jakim crossem można jeździć po ulicy?

Jazda crossem po ulicy jest możliwa, jeśli motocykl posiada odpowiednią homologację. Homologacja to nic innego, jak uprawnienia do uczestnictwa w ruchu drogowym, czyli do poruszania się po publicznych drogach. Bardzo często motocykle crossowe nie posiadają takiej właśnie homologacji, gdyż z reguły są one przeznaczone wyłącznie do poruszania się po dedykowanych im torach. Należy podkreślić więc, że crossem można jeździć po ulicy tylko wówczas, gdy zdobył on odpowiednią homologację, czyli został dopuszczony do ruchu.

Co grozi za jazdę po lesie crossem?

Jazda motorem po lesie jest nielegalna, choć niestety bardzo często uprawiana. Za tego typu rozrywkę taryfikator mandatów przewidział karę w wysokości 500 zł.

Co grozi za jazdę crossem bez homologacji 2022?

Jazda crossem bez homologacji niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jeszcze w ubiegłym roku grzywna wynosiła 5000 zł. W 2022 r. przepisy zostały mocno zaostrzone, a jazda crossem bez homologacji podlega karze grzywny w wysokości nawet 30 000 zł.

Ile kosztuje zrobienie homologacji w crossie?

Fabryczny cross nie posiada homologacji. Jest on przeznaczony wyłącznie do jazdy po torach. Aby taką otrzymać, należy dla wszystkich niezbędnych elementów (jak np. lampy) uzyskać niezbędne badania. Dopiero wtedy pojazd otrzyma homologację. Koszt uzyskania świadectwa homologacji waha się w granicach 1600 zł.

3 komentarze do “Czy crossem można jeździć po ulicy – legalna jazda crossem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 8 =