Lakierobejca — co to takiego?

Drewno to surowiec powszechnie stosowany w aranżacji wnętrz. Nigdy nie wychodzi z mody i co rusz odkrywany nowe sposoby na wpisanie go w kolejne trendy wnętrzarskie i ogrodowe. Stawianie drewnianych konstrukcji wymaga jednak poprawnego zabezpieczenia naturalnego surowca. Czy można skutecznie chronić drewno i sprawić, przy tym, by wyglądało jeszcze lepiej? Tak! Wystarczy odpowiednia lakierobejca.

Czym jest lakierobejca?

Lakierobejca to produkt przeznaczony do zabezpieczania i malowania drewna. Na powierzchni surowca pozostawia ona ochronną warstw, która pozwala zwiększyć jego odporność na różnego rodzaju potencjalnie szkodliwe czynniki. Na rynku znaleźć można preparaty do stosowania w pomieszczeniach oraz na zewnątrz — z pomocą lakierobejc pokrywa się meble, okna i drzwi czy elementy drewnianej architektury ogrodowej (płoty, altany, palisady). Preparaty do zastosowania w dowolnym miejscu posesji znajdziesz na przykład w ofercie sklepu Bricoman — sprawdź dostępne produkty na stronie bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/srodki-do-drewna/lakierobejce

Jak wybrać lakierobejcę?

Lakierobejce mogą być stosowane w przypadku niemal dowolnej drewnianej konstrukcji, bez względu na to, w którym miejscu się ona znajduje. Aby produkt działał zgodnie z oczekiwaniami, musi jednak zostać odpowiednio dobrany do danego zastosowania. Wybór odpowiedniego preparatu należy podyktować przede wszystkim miejscem, w którym będzie znajdować się malowana konstrukcja. Dlaczego?

Meble, drzwi wewnętrzne czy drewniane framugi znajdują się wewnątrz domu, w związku z czym nie potrzebują ponadprzeciętnej ochrony przed wilgocią, deszczem czy innymi trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wymagają za to dodatkowego zabezpieczenia przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak obicia, wgniecenia czy zarysowania. W tym przypadku należy wybrać lakierobejcę do wnętrz.

Planujesz wykończenie drewnianych mebli ogrodowych, płotu lub altany? Wybierz lakierobejcę do stosowania na zewnątrz. Produkt ten jest zwykle nieco droższy od preparatów do wnętrz, jednak zapewnia doskonały standard ochrony przed wilgocią, deszczem, mrozem, promieniowaniem UV i innymi potencjalnie szkodliwymi dla drewna czynnikami atmosferycznymi. Odpowiedni produkt powinien pozostawiać na powierzchni surowca elastyczną powłokę zapewniającą ochronę przed biokorozją.

Jaki kolor lakierobejcy wybrać?

Innym istotnym czynnikiem w doborze lakierobejcy jest jej kolor. Na rynku można znaleźć niezwykle bogatą paletę barw tych preparatów, dlatego wybór jednego z nich może nie być łatwy. By uprościć sobie decyzję, skup się na efekcie, jaki pragniesz osiągnąć. Wolisz świetliste wnętrza skandynawskie lub pragniesz optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie? Postaw na lakierobejcę w kolorze białym lub kremowym.

Jeśli jednak bardziej przemawiają do Ciebie ciemne kolory drewna albo celujesz w kolonialną stylistykę wystroju, lepszym wyborem mogą okazać się preparaty w kolorze mahoń lub palisander. Ci, którym zależy na szczególnie efektownym ciemnym wykończeniu, mogą zdecydować się lakierobejcę w kolorze heban lub ciemnoszarym. Jeśli jednak nie chcesz zmieniać naturalnej barwy drewna i pragniesz zachować jego oryginalny rysunek, wybierz preparat bezbarwny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 6 =